Overall Standings

Login Form

Upcoming Events

Teams of 4 League Rd 4Fri Jan 12 @19:00 - Aberdeen BC
Norvite Sim PairsWed Jan 17 @19:00 - Aberdeen BC, Shetland, Aboyne, Pecten, Alford, Turriff, Torphins and Huntly
National Pairs District FinalSun Jan 21 @13:00 - Aberdeen BC
Bobby Allan (Mixed Pairs)Wed Jan 24 @19:00 - Aberdeen BC
Bobby Allan (Mixed Pairs)Thu Jan 25 @19:00 - Aberdeen BC (Phoenix)

Many thanks to all those who took part in the 2017 Norvite Simultaneous Pairs Tournament.

One hundred and fifty two pairs from fourteen clubs competed this year.  It is very pleasing that this event continues to be so popular.

Individual club results are here.

Congratulations to our winners:

Overall Winners: North/South

Place  Club Players Score Prize
 1st  Alford  John Bruce & Mary Lawson 2280   £35
 2nd  Alford  Peter Hope & Alison Hope  1920  £25
 3rd  Stornoway     Norah Macdonald & Murdo Kennedy  1500  £15

 

Overall Winners: East/West

Place  Club Players Score Prize
 1st  Orkney  Davie Aim & Dave Higgins 6430  £35
 2nd  Huntly  Theo Grant & Colin Melvin 5710   £25
 3rd  Stornoway   Ken MacDonald & Dave Gormley 4700   £15

 

Selected Board Winners: North/South

Place      Club Players Score Prize
 1st  Lerwick        Chris Smith & Sheilagh Smith  3810 £25 
 2nd  Oban  Brian Rattray & Gordon Brechin  3670 £15

 

Selected Board Winners: East/West

Place  Club Players Score Prize
 1st  Stornoway     Ken MacDonald & Dave Gormley  4450  EW Prize
2nd  Letham  Bob Anderson & Juliet Vivers  4000  £25
3rd  Huntly  Theo Grant & Colin Melvin  3780  EW Prize
4th  Stornoway  Jean Macleod & Derek MacKenzie 3770 £15

OVERALL RESULTS: North South

PLACE CLUB PLAYERS SCORE
1 Alford  John Bruce & Mary Lawson 2280
2 Alford  Peter Hope & Alison Hope 1920
3 Stornoway  Norah Macdonald & Murdo Kennedy 1500
4 Alford  Bob Allen & Helen Alexander 1420
5 Ayr  Eddie McGeough & Angela Knox 1340
6 Ayr  Jim Tudor & Alison Tudor 1220
7 Grantown  Ian Hogarth & Trish Davis 1110
8 Oban  Carol MacDougall & Romano Capocci 950
9 Letham  Sheila Lees & Vivien Fleming 930
10 Lerwick  Penelope Smith & Heather Fisher 820
11 Turriff  Sheila Calder & Willie Sharp 790
12 Aberdeen  Bill Ross & Allan Pelling 660
13 Stornoway  Stewart MacDonald & Henk Graauwmans 660
14 Aberdeen  Sandy Duncan & Jim Hay 430
15 Orkney  Iso Tipler & Malcolm Tipler 380
16 Lerwick  Chris Smith & Sheilagh Smith 350
17 Aberdeen  Scott Dundas & Sadie Craig 260
18 Alford  Pat Cruickshank & Irene MacKay 30
19 Grantown  John Wilson & Paula Wilson 30
20 Aboyne  G Jarvis & T Veitch 20
21 Oban  Brian Rattray & Gordon Brechin 10
22 Lerwick  Ken Rae & Violet Tulloch -90
23 Aberdeen  Christopher Blunt & Vivienne Harper -110
24 Oban  Jill Stewart & Joey Duncan -110
25 Oban  Alison Dunn & Neil Fraser -190
26 Lerwick  Stuart Hubbard & Angus Stevenson -220
27 Turriff  Gordon Hay & George Taylor -250
28 Grantown  Liza O'Brien & Silvia Woodier -260
29 Letham  Rosemary Nicoll & Helen Baird -420
30 Pecten  June Wilson & Carol Wilson -530
31 Aberdeen  Morton Shaw & Norman McLeod -580
32 Turriff  Ada Littlejohn & Ishbel Wilkie -610
33 Torphins  Eric Buchan & Mary Buchan -630
34 Pecten  Dorothy Gray & Nora Philip -690
35 Torphins  Roddy McLean & Stuart Keir -700
36 Aberdeen  Mike Chapleo & Anne McLay -730
37 Orkney  Roger Davies & Dennis Paice -760
38 Pecten  Mariusz Niedziolko & Nathalie Green-Armytage -830
39 Letham  Rhoda Keith & Duncan Keith -980
40 Huntly  Allan Kirkwood & Helen Kirkwood -1100
41 Oban  David Pender & Allistair Duff -1150
42 Huntly  Susie Riddell & Mollie Gordon -1180
43 Pecten  Lata Narayan & V Narayan -1290
44 Pecten  Angela Coutts & Aileen Brown -1300
45 Aboyne  E Barton & H Massie -1350
46 Pecten  Janette Glass & Guus Glass -1350
47 Oban  Nina Graham & Anne Kunz -1380
48 Orkney  Graham Lyon & Sheila Lyon -1500
49 Torphins  Lorna Hunter & Syd Freeman -1580
50 Alford  Johnny Strachan & Peter Glass -1590
51 Stornoway  Rita Macdonald & Janet Smith -1650
52 Aboyne  G Davie & M Napier -1960
53 Lerwick  Martin Bown & Irene Lawrence -1960
54 Grantown  Pam Roxburgh & Ann Napier -1980
55 Huntly  Eileen Fulton & Stuart Bowie -1980
56 Aboyne  D North & R North -2030
57 Letham  Harry Faulkner & Mary Faulkner -2050
58 Aberdeen  Richard Coleman & Jane Bedborough -2110
59 Aberdeen  Gibby Reid & Nuala Booth -2220
60 Oban  Peggy Cowie & Morag Telfer -2310
61 Letham  Andrew Brown & Sylvia Baxter -2350
62 Letham  Jim Grainger & Jean Grainger -2430
63 Grantown  Adelaide MacPherson & Carol Simpson -2450
64 Oban  Sandy Murray & Margo McIntyre -2480
65 Ayr  Fiona Abbott & Pauline Phillips -2490
66 Orkney  Maggie Paterson & Sheena Hay -2580
67 Aberdeen  Bob Dearden & Dave Walder -2680
68 Orkney  Glad Marwick & Margaret Heddle -2690
69 Torphins  Lesley Shepherd & Joan Donald -2800
70 Ayr  Sharon Lindsay & Maureen Rennie -2850
71 Letham  Sheena Benvie & Lorna Grant -2860
72 Turriff  Audrey Pennie & Ella Simpson -2880
73 Stornoway  Liz Carmichael & Jimmy Ogilvie -2950
74 Letham  Mary Struthers & Wilma Hanton -3610
75 Huntly  Anne Anderson & Bill Steven -4720
76 Stornoway  Colin Scott & Suzie Norman -4860

  

OVERALL RESULTS: East West

  

PLACE CLUB PLAYERS SCORE
1 Orkney  Davie Aim & Dave Higgins 6430
2 Huntly  Theo Grant & Colin Melvin 5710
3 Stornoway  Ken MacDonald & Dave Gormley 4700
4 Letham  Bob Anderson & Juliet Vivers 4130
5 Turriff  Elma Duthie & Roger Kevern 4110
6 Stornoway  Jean Macleod & Derek MacKenzie 3800
7 Letham  Matthew Robb & Kathy Forgrieve 2940
8 Letham  Evelyn Mitchell & Mike Gale 2930
9 Letham  Nancy Duncan & Robert Martin 2920
10 Aberdeen  Mike Hodder & Margaret Hodder 2710
11 Aberdeen  Steven Pomeroy & Abigail Wilson 2700
12 Oban  David Marshall & Catherine MacGregor 2630
13 Huntly  Jim Forbes & John Angus 2520
14 Torphins  Joe Duxbury & Anne Robson 2490
15 Oban  Campbell Young & Libby Mochrie 2410
16 Pecten  Rosa Patroni & Teresa Dearden 2300
17 Aboyne  E Rose & R O'Connor 2270
18 Orkney  Margaret Mainland & Linda Milne 2070
19 Lerwick  Scott Miller & Rob Royall 2030
20 Oban  John Strettle & John Raymond 2010
21 Pecten  Jeanette Illingworth & Elaine Anderson 1720
22 Pecten  Ria Voswinkel & George Innes 1630
23 Ayr  Donnie Graham & Ann Graham 1560
24 Torphins  Antony Atha & Anthea Atha 1550
25 Grantown  Seonaid McLaren & Laurence Banks 1430
26 Aberdeen  Ian Petitt & Fumi Nakamaru 1420
27 Aberdeen  John Russell & Alisdair McLeod 1410
28 Pecten  Bill Laver & Ian Smith 1370
29 Torphins  Jim Thorburn & Elizabeth Thorburn 1350
30 Aboyne  R Nisbet & L Nisbet 1290
31 Oban  Sheena Ambrose & Alice MacCalman 1210
32 Grantown  Vivien Moen & Seonaid Vickerman 1130
33 Aboyne  G Scott & J Dunn 1000
34 Lerwick  Andy Anderson & Edith Beattie 820
35 Lerwick  Agust Alfredsson & Kristin Pettirsdottir 770
36 Stornoway  Gerda Graauwmans & Jenny Morrison 760
37 Alford  Walter Michie & Archie Nicol 730
38 Huntly  Jacqui Anderson & Roy Anderson 720
39 Aboyne  J Riddler & F Nimmo 710
40 Ayr  Frances Murphy & Rita Stuart 710
41 Grantown  Mike Lennon & Margaret Lennon 690
42 Grantown  Jimmy Dykes & Val Dykes 680
43 Oban  David Pollard & Jack Suchodolski 670
44 Alford  Charlie Anderson & June Keir 630
45 Orkney  Mike Sinclair & Jim Burgher 600
46 Aberdeen  Rob Hickling & Janet Rixon 480
47 Letham  Sheila Nicoll & Jean Stewart 480
48 Pecten  Tom O'Rourke & June O'Rourke 400
49 Torphins  Robert Gordon & E McLeod 320
50 Ayr  Pat Smith & Stuart McCreadie 300
51 Oban  Willie Smith & Elma Wilson 290
52 Letham  Wendy Collier & Hazel Howatson 220
53 Ayr  Peter Thomson & Stewart Martindale 210
54 Turriff  Alfie Gray & Betty Gray 200
55 Aberdeen  Ian Parkinson & Quentin Stephens 100
56 Lerwick  Drew Tulloch & Garry Williamson 100
57 Letham  Jenny McDade & Noeleen Cargill 50
58 Huntly  Elma Morren & Alison Moggach 30
59 Orkney  Sheila Walls & Pat Shearer -20
60 Letham  Betty Anderson & Willie Arbuckle -50
61 Aberdeen  David Colling & Marlene Mathieson -80
62 Stornoway  Irene MacKenzie & Harris MacKenzie -80
63 Grantown  Aileen Burrow & Patsy Thompson -380
64 Turriff  Helen Rose & Neil Rose -470
65 Aberdeen  Mairi Mackenzie & Maureen Mowat -570
66 Alford  Neil Dunford & Helen Dunford -920
67 Oban  Pam McGuire & Sue Pollard -990
68 Turriff  Pat McKay & Doreen Mair -990
69 Aberdeen  Janice Hughes & Kendall Knight -1090
70 Pecten  Maggie Payne & Kristeen Daniels -1430
71 Alford  Rob Marshall & Ruth Gibson -1480
72 Oban  Jane MacIntyre & Morven Stewart -1570
73 Orkney  Margaret Kirkness & Nila McCallum -1930
74 Stornoway  Anne MacKinnon & Isabel Robertson -1980
75 Lerwick  Stella Robertson & Bert Robertson -2620
76 Alford  Mick Peacock & Carol Peacock -3020

SELECTED BOARDS: North South

PLACE CLUB PLAYERS SCORES
1 Alford  John Bruce & Mary Lawson 2280
2 Alford  Peter Hope & Alison Hope 1920
3 Stornoway  Norah Macdonald & Murdo Kennedy 1500
4 Alford  Bob Allen & Helen Alexander 1420
5 Ayr  Eddie McGeough & Angela Knox 1340
6 Ayr  Jim Tudor & Alison Tudor 1220
7 Grantown  Ian Hogarth & Trish Davis 1110
8 Oban  Carol MacDougall & Romano Capocci 950
9 Letham  Sheila Lees & Vivien Fleming 930
10 Lerwick  Penelope Smith & Heather Fisher 820
11 Turriff  Sheila Calder & Willie Sharp 790
12 Aberdeen  Bill Ross & Allan Pelling 660
13 Stornoway  Stewart MacDonald & Henk Graauwmans 660
14 Aberdeen  Sandy Duncan & Jim Hay 430
15 Orkney  Iso Tipler & Malcolm Tipler 380
16 Lerwick  Chris Smith & Sheilagh Smith 350
17 Aberdeen  Scott Dundas & Sadie Craig 260
18 Alford  Pat Cruickshank & Irene MacKay 30
19 Grantown  John Wilson & Paula Wilson 30
20 Aboyne  G Jarvis & T Veitch 20
21 Oban  Brian Rattray & Gordon Brechin 10
22 Lerwick  Ken Rae & Violet Tulloch -90
23 Aberdeen  Christopher Blunt & Vivienne Harper -110
24 Oban  Jill Stewart & Joey Duncan -110
25 Oban  Alison Dunn & Neil Fraser -190
26 Lerwick  Stuart Hubbard & Angus Stevenson -220
27 Turriff  Gordon Hay & George Taylor -250
28 Grantown  Liza O'Brien & Silvia Woodier -260
29 Letham  Rosemary Nicoll & Helen Baird -420
30 Pecten  June Wilson & Carol Wilson -530
31 Aberdeen  Morton Shaw & Norman McLeod -580
32 Turriff  Ada Littlejohn & Ishbel Wilkie -610
33 Torphins  Eric Buchan & Mary Buchan -630
34 Pecten  Dorothy Gray & Nora Philip -690
35 Torphins  Roddy McLean & Stuart Keir -700
36 Aberdeen  Mike Chapleo & Anne McLay -730
37 Orkney  Roger Davies & Dennis Paice -760
38 Pecten  Mariusz Niedziolko & Nathalie Green-Armytage -830
39 Letham  Rhoda Keith & Duncan Keith -980
40 Huntly  Allan Kirkwood & Helen Kirkwood -1100
41 Oban  David Pender & Allistair Duff -1150
42 Huntly  Susie Riddell & Mollie Gordon -1180
43 Pecten  Lata Narayan & V Narayan -1290
44 Pecten  Angela Coutts & Aileen Brown -1300
45 Aboyne  E Barton & H Massie -1350
46 Pecten  Janette Glass & Guus Glass -1350
47 Oban  Nina Graham & Anne Kunz -1380
48 Orkney  Graham Lyon & Sheila Lyon -1500
49 Torphins  Lorna Hunter & Syd Freeman -1580
50 Alford  Johnny Strachan & Peter Glass -1590
51 Stornoway  Rita Macdonald & Janet Smith -1650
52 Aboyne  G Davie & M Napier -1960
53 Lerwick  Martin Bown & Irene Lawrence -1960
54 Grantown  Pam Roxburgh & Ann Napier -1980
55 Huntly  Eileen Fulton & Stuart Bowie -1980
56 Aboyne  D North & R North -2030
57 Letham  Harry Faulkner & Mary Faulkner -2050
58 Aberdeen  Richard Coleman & Jane Bedborough -2110
59 Aberdeen  Gibby Reid & Nuala Booth -2220
60 Oban  Peggy Cowie & Morag Telfer -2310
61 Letham  Andrew Brown & Sylvia Baxter -2350
62 Letham  Jim Grainger & Jean Grainger -2430
63 Grantown  Adelaide MacPherson & Carol Simpson -2450
64 Oban  Sandy Murray & Margo McIntyre -2480
65 Ayr  Fiona Abbott & Pauline Phillips -2490
66 Orkney  Maggie Paterson & Sheena Hay -2580
67 Aberdeen  Bob Dearden & Dave Walder -2680
68 Orkney  Glad Marwick & Margaret Heddle -2690
69 Torphins  Lesley Shepherd & Joan Donald -2800
70 Ayr  Sharon Lindsay & Maureen Rennie -2850
71 Letham  Sheena Benvie & Lorna Grant -2860
72 Turriff  Audrey Pennie & Ella Simpson -2880
73 Stornoway  Liz Carmichael & Jimmy Ogilvie -2950
74 Letham  Mary Struthers & Wilma Hanton -3610
75 Huntly  Anne Anderson & Bill Steven -4720
76 Stornoway  Colin Scott & Suzie Norman -4860

SELECTED BOARDS: East West

PLACE CLUB PLAYERS SCORE
1 Stornoway  Ken MacDonald & Dave Gormley 4450
2 Letham  Bob Anderson & Juliet Vivers 4000
3 Huntly  Theo Grant & Colin Melvin 3780
4 Stornoway  Jean Macleod & Derek MacKenzie 3770
5 Ayr  Donnie Graham & Ann Graham 3600
6 Alford  Walter Michie & Archie Nicol 3530
7 Aberdeen  Mike Hodder & Margaret Hodder 3440
8 Turriff  Elma Duthie & Roger Kevern 3310
9 Orkney  Davie Aim & Dave Higgins 3280
10 Pecten  Rosa Patroni & Teresa Dearden 3230
11 Aberdeen  Ian Petitt & Fumi Nakamaru 3140
12 Pecten  Tom O'Rourke & June O'Rourke 3130
13 Pecten  Ria Voswinkel & George Innes 3100
14 Grantown  Aileen Burrow & Patsy Thompson 3010
15 Letham  Matthew Robb & Kathy Forgrieve 3000
16 Torphins  Joe Duxbury & Anne Robson 2920
17 Letham  Betty Anderson & Willie Arbuckle 2910
18 Grantown  Seonaid McLaren & Laurence Banks 2880
19 Lerwick  Agust Alfredsson & Kristin Pettirsdottir 2840
20 Aboyne  G Scott & J Dunn 2780
21 Letham  Nancy Duncan & Robert Martin 2750
22 Torphins  Antony Atha & Anthea Atha 2750
23 Stornoway  Gerda Graauwmans & Jenny Morrison 2690
24 Orkney  Margaret Mainland & Linda Milne 2680
25 Oban  John Strettle & John Raymond 2660
26 Aboyne  E Rose & R O'Connor 2650
27 Oban  David Marshall & Catherine MacGregor 2590
28 Huntly  Jim Forbes & John Angus 2550
29 Aberdeen  Janice Hughes & Kendall Knight 2530
30 Orkney  Sheila Walls & Pat Shearer 2530
31 Oban  Pam McGuire & Sue Pollard 2520
32 Grantown  Jimmy Dykes & Val Dykes 2480
33 Grantown  Vivien Moen & Seonaid Vickerman 2450
34 Oban  David Pollard & Jack Suchodolski 2450
35 Stornoway  Irene MacKenzie & Harris MacKenzie 2450
36 Orkney  Mike Sinclair & Jim Burgher 2430
37 Ayr  Peter Thomson & Stewart Martindale 2420
38 Lerwick  Andy Anderson & Edith Beattie 2410
39 Alford  Charlie Anderson & June Keir 2380
40 Oban  Sheena Ambrose & Alice MacCalman 2380
41 Aboyne  J Riddler & F Nimmo 2370
42 Torphins  Jim Thorburn & Elizabeth Thorburn 2370
43 Huntly  Jacqui Anderson & Roy Anderson 2320
44 Turriff  Helen Rose & Neil Rose 2320
45 Alford  Rob Marshall & Ruth Gibson 2280
46 Letham  Jenny McDade & Noeleen Cargill 2260
47 Aberdeen  Steven Pomeroy & Abigail Wilson 2250
48 Stornoway  Anne MacKinnon & Isabel Robertson 2240
49 Pecten  Bill Laver & Ian Smith 2190
50 Torphins  Robert Gordon & E McLeod 2180
51 Turriff  Alfie Gray & Betty Gray 2170
52 Alford  Neil Dunford & Helen Dunford 2110
53 Lerwick  Drew Tulloch & Garry Williamson 2110
54 Grantown  Mike Lennon & Margaret Lennon 2040
55 Ayr  Frances Murphy & Rita Stuart 2000
56 Aberdeen  Rob Hickling & Janet Rixon 1990
57 Lerwick  Scott Miller & Rob Royall 1980
58 Aberdeen  David Colling & Marlene Mathieson 1950
59 Oban  Jane MacIntyre & Morven Stewart 1870
60 Pecten  Jeanette Illingworth & Elaine Anderson 1860
61 Oban  Willie Smith & Elma Wilson 1800
62 Oban  Campbell Young & Libby Mochrie 1770
63 Pecten  Maggie Payne & Kristeen Daniels 1670
64 Aberdeen  Ian Parkinson & Quentin Stephens 1630
65 Letham  Evelyn Mitchell & Mike Gale 1590
66 Turriff  Pat McKay & Doreen Mair 1490
67 Lerwick  Stella Robertson & Bert Robertson 1480
68 Letham  Sheila Nicoll & Jean Stewart 1480
69 Huntly  Elma Morren & Alison Moggach 1350
70 Aboyne  R Nisbet & L Nisbet 1310
71 Letham  Wendy Collier & Hazel Howatson 1260
72 Ayr  Pat Smith & Stuart McCreadie 1040
73 Aberdeen  John Russell & Alisdair McLeod 1010
74 Orkney  Margaret Kirkness & Nila McCallum 940
75 Aberdeen  Mairi Mackenzie & Maureen Mowat 930
76 Alford  Mick Peacock & Carol Peacock -120